اصطلاحات موسیقی چیست ؟

* میزان Bar / measure *خط میزان Bar Line *ضرب * دولا خط پایان Double Bar Line *دولا خط*
هر قطعه موسیقی از نظر زمان به قسمتهای مساوی تقسیم می شود که هر یك از آن قسمتها را میزان و خط قائمی كه آنها را از یكدیگر جدا میكند خط میزان گویند. هر میزان ممكن است از دو یا سه یاچهار قسمت مساوی تشكیل شود كه آن قسمتها را *ضرب * گویند. معمول ترین میزانها عبارتند از:میزانهای دوضربی،سه ضربی وچهار ضربی. دو خطی كه معمولا در آخر قطعات موسیقی كاربرد دارد، * دو لاخط پایان * گویند (که خط سمت راست پهن تر از دیگری است)و اگر هر دو خط آن باریك باشد، * دولا خط * گویند كه جدا كننده قسمتهای مختلف یك قطعه موسیقی است. معمولا ضرب اول هر میزان قوی تر از سایر ضربها اجرا می شود و در نتیجه سایر ضربها ضعیف خواهند بود.
* تقسیمات زمانی *
در موسیقی به منظور بهره‌گیری درست از واحد زمان و اجرای منظم قطعات، نت‌ها را ارزش‌گذاری زمانی كرده‌اند. به این ترتیب كه یك علامت برای واحد زمان موسیقی در نظر می‌گیرند و سپس سایر نت‌ها را به لحاظ ارزش زمانی با نت واحد می‌سنجند. نت واحد در موسیقی به نت گِرد معروف است و با علامت دایره توخالی (شبیه بیضی) در روی خطوط حامل نوشته می‌شود.
ارزش زمانی سایر نت‌ها از تقسیمات نت گرد بدست می‌آید.که در شکل پایین به ترتیب مشخص شده است.

* میزان نما *
وقتی نوع میزان‌ بندی یك آهنگ مشخص شد و خواستیم آن را روی كاغذ بنویسیم، لازم است نوع میزان در همان ابتدای آهنگ نوشته شود تا نوازنده یا خواننده هنگام اجرای آن متوجه باشد كه با چه نوع میزانی روبرو است. این كار با استفاده از اعداد كسری صورت می‌گیرد. ولی معمولاً خط كسری بین دو عدد را نمی‌نویسند. مثل ۴/۴ ، ۲/۴ و ۳/۴ . به این اعداد میزان نما می‌گویند. عدد بالایی تعداد ضرب های یك میزان را معلوم می‌كند و عدد پایین بیانگر دیرند ( کشش ) هر ضرب نسبت به نت واحد (یعنی گرد) است. پس ۴/۴ یعنی میزانی كه دارای چهار ضرب و هر ضرب برابر با یك سیاه است. ۳/۴ و ۲/۴ نیز به همین ترتیب میباشند.

* سوئيت *
در گذشته سوئيت آهنگى بود كه براى سازهاى عود و كلاوسن ساخته ميشد و شامل دو نوع رقص pavane (آرام) و gaillardenj (تند و نشاط انگيز) بود. بعدها شماره و انواع اين رقص ها افزايش يافت و سوئيت به رقص هايى اطلاق شد كه متناوباً تند و آهسته ، جدى و نشاط انگيز بودند . سوئيت به اين معنى ، كهنه ترين شكل موسيقى سازى و پدر سونات به شمار مى آيد ؛ امروزه سوئيت عنوان يك قطعه موسيقى سازى است كه داراى شكل آزاد و شبيه به فانتزى باشد .

#آهنگسازی #آهنگسازی_تنظیم #اصطلاحات_موسیقی

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال