بررسی انواع پیکاپها گیتار

بررسی انواع پیکاپها
صدای گیتارالکتریک از چندین فیلتر میگذره تا چیزی بشه که ما میشنویم قبلا در مورد چوب گیتار صحبت کردم حالا میخوام در مورد پیکاپ حرف بزنم . یه زمانی یه بابایی کشف کرد که اگه یه سیم رسانا تو یه میدان مغناطیسی ارتعاش کنه صدایی تولید میکنه که میشه تقویتش کرد اون بابا که احیانا لئو فندر هم بود بنای ساخت اولین گیتار های الکتریک دنیا رو گذاشت و اون آهنرباها رو هم تو گیتارهاش تعبیه کرد که امروز ما اونا رو به اسم پیکاپ میشناسیم.
پیکاپ ها آهنرباهای دائمی یا موقتی هستن که بوسیله ی سیم پیچ ساخته میشن (در مورد سیستم سیم و پیچ و هسته هم که احتمالا همه یه چیزایی تو علوم راهنمایی خوندین!)
تقسیم بندی پیکاپ ها:
پیکاپ ها چند نوع تقسیم بندی مختلف دارن مثلاactive یا pasive بودنشون یا single coil وhumbocker که با هم بررسی میکنیم.

1-تقسیم بندی پیکاپ از لحاظ اندازه ی سیم پیچ:
الف)سینگل کویل:
این پیکاپ ها از یه ردیف سیم پیچ تشکیل شدن و و به صورت باریک و تکی دیده میشن . از لحاظ صدادهی صدای تیز تر و در عین حال ضعیف تری ایجاد میکنن که احیانا با نویز بیشتر هم همراهه و تو بند(bend)های بلند به دلیل اینکه سیم از میدان مغتاطیسی اونا خارج میشه افت صدای زیادی ایجاد میشه که معمولا برای سبک های هارد راک و متال مناسب نیست در عین حال صدای کلین و اسموت خیلی خوبی دارن که برای سبک های بلوزی و جزی بهتر جواب میدن .
ب)هامباکر:
این نوع پیکاپ یا از دو سیم پیچ مجزا ولی چسبیده به هم یا یک سیم پیچ بزرگتر به اندازه ی دو سیم پیچ سینگل تشکیل میشن که به صورت دو تا سینگل کویل کنار هم دیده میشن در حالی که کل اون مجموعه رو یه پیکاپ هامباکر میگن .این نوع پیکاپ صدای چاق تر و تیره تر و در عین حال قوی تری دارن و نویزشون هم به مقدار قابل توجهی کنترل شده .
تقسیم بندی از لحاظ نوع عملکرد:
الف)پسیو:
این پیکاپ ها آهنرباهای دائمی هستن که به وسیله ی یک سیم پیچ دور یک هسته ی نارسانا تشکیل شدن مثل سرامیک و برای عملکرد احتیاجی به تقویت ندارن(خودبخود میدان مغناظیسی دارن)
ب)اکتیو:
این پیکاپ ها آهنرباهای غیر دائمی و در واقع الکرتیکی هستن که همونجور که میدونین به وسیله ی نیروی الکتریسیته تولید میدان مغناطیسی میکنن به همین دلیل هم باید به وسیله ی باتری های کتابی 9 یا 18 ولت تغذیه بشن و تولید کننده هاشون میگن که این پیکاپ ها نویز کمتری دارن و در عین حال به دلیل اینکه تقویت کننده دارن بیشتر حواس سازنده های اونا به صدای زیباشون بوده تا تقویت.
این پیکاپ ها اکثرا روی کلین هم دیستورشن دارن و کلا کلین خوبی ندارن و روی دیستورشن هم که تقویت میشن صدای خیلی خیلی قوی تری ایجاد میکنن که بیشتر به درد سبک های خشن تر متال و بیشتر به درد ریتم نوازی میخورن.
مهمترین مسئله تو یه پیکاپ ولتاژ خروجی اون پیکاپه که مقدار گرمی و تیزی صدا و تا حدودی جنس صدارو معلوم میکنه پس برای خرید یه پیکاپ شما احتیاج دارین ولتاژ خروجی رو بدونین و اینم بدونین که هر چی خروجی یا به قولی output بالاتر باشه صدای پیکاپ گرمتر و خشن تره!!!!!
چیز دیگه ای که باید بدونین اینه که پیکاپ هایی که نزدیک بریج نصب میشن دارای output بالاتری هستن و برای سولوهای تیز تر و احیانا ریتم استفاده میشن و پیکاپ های نزدیک نک صدای گرمتری دارن و معمولا برای آرپژ ها و سویپ ها و ترمولو پیکینگ ها و همچنین صدای کلین استفاده میشن…
خوب حالا یه کم کاربردی تر بحث کنیم:
پیکاپ های مختلفی توی دنیا وجود دارن اما سه چهار برند معروف هستن که تمام نوازنده ها از اینا استفاده میکنن و ما هم به معرفیشون میپردازیم!
1-دی مارزیو:
امر خطیر تولید پیکاپ یکی از مسائلیه که فعلا امریکایی ها توش حرف اول رو میزنن و هنوز ژاپنی ها به گرد پاشون هم نرسیدن!!!!این کمپانی هم یکی از معتبرترین کمپانی های تولید پیکاپ دنیاست و پیکاپ های متنوعی تولید میکنه که خوب اکثرا هم پسیو هستن نوازنده های بزرگی از این پیکاپ ها استفاده میکنن به این ترتیب:
استیو وای :
مدلهایی مثل steve special یا evoulotion که اصولا high out put هستن و صداهای تیز و گرمی تولید میکنن که از پرطرفدارترین پیکاپ های دنیا محسوب میشن.
جو ساتریانی:
مدلهایی مثل fred یا paf joe که اصولا medium out put هستن و صداهای لطیف تری تولید میکنن…
پل گیلبرت:
مدلهای مثل paf pro یا paf classic که بازم صدای نرمتری تولید میکنن و یه جورایی vintage حساب میشن…
اینگوی مالمستین:
که از مدلهای سینگل مخصوص خودش استفاده میکنه که high output برای بریج و medium برای نک هستن …
جان پتروچی:
که از مدلهایی مثل steve special و یکی دو مدل دیگه مخصوص خودش استفاده میکنه که خوب یه جورایی high به حساب میان…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *